Social- og ligestillingsminister Henriette Kjær (K) vil sætte fokus på lavtlønnede kvinders pensionsopsparing. Den er kraftigt forringet af både den nye forlængede barselsorlov samt regeringens ændring af Den Særlige Pensionsopsparing. Hvis den nye ordnings længere barselsorlov udnyttes, mister lavtlønnede kvinder op til 50.000 kroner i forhold til den gamle ordning, hvis hun får tre børn med tilhørende orlov. For eksempelvis en HK-ansat kvinde betyder tre børn med tilhørende barselsorlov 80.000 kroner mindre at leve af i pensionsalderen. Derforuden udhules pensionen for de lavtlønnede kvinder yderligere af regeringens ændring af Den Særlige Pensionsopsparing, så udbetalingen fra at være ens for alle nu er afhængig af indbetalingen. Dén ændring kommer til at koste den samme HK-kvinde 35.000 kroner. Dermed har regeringen kappet 115.000 kroner af de penge, som eksemplets kvinde skal leve af i sin alderdom.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Hvis Enhedslistens visioner bliver ført ud i livet, er kvinder, homoseksuelle og sekulære muslimer de første ofre
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz