Revisionsgiganten Arthur Andersen blev torsdag tiltalt for at have lagt forhindringer i vejen for, at retfærdigheden sker fyldest i sagen om den konkursramte amerikanske energigigant Enron, meddelte det amerikanske justitsministerium. Vicestatsadvokat Larry Thompson sagde, at tiltalen er udformet af en storjury i Houston, Texas, og at revisionsfirmaet Andersen tiltales for at have destrueret "i bogstaveligste forstand tonsvis af dokumenter" under undersøgelsen af uregelmæssigheder i Enron. Den otte sider lange tiltale er den første betydelige udvikling i det amerikanske justitsministeriums nu to måneder lange undersøgelse af, hvordan det kunne gå til, at energiselskabet Enron gik konkurs i december i fjor. Revisionsfirmaet Andersen var Enrons revisorfirma, indtil firmaet blev fyret i januar.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce