Danskerne bruger længere tid på at købe bolig. Hvor der tidligere gik tre måneder fra hus eller lejlighed var sat til salg til køberen slog til, går det nu i snit fem måneder. »Boligkøberne er blevet mere afventende. Lavvæksten sætter sine spor og folk venter på et nyt opsving i økonomien. Men selv om det er blevet lidt sværere at sælge boliger, betyder det ikke, at priserne falder«, siger seniorøkonom Sune W. Mortensen, Realkredit Danmark. I stedet stabiliserer priserne sig på det nuværende niveau, oplyser han. Flere penge på ombygning Danskerne bruger flere penge på at bygge deres bolig om til det bedre. Ifølge en opgørelse fra Realkredit Danmark er udgifterne til håndværkere og materialer vokset med hele 20 procent fra 3,9 mia. kr. i 1996 til 4,6 mia. kr. i 1999. Udgifterne til byggematerialer, maling, tømmer og køkkener mv. steg med 61 pct. fra 1,8 mia. kr. til 2,9 mia. kr. i samme periode. Boligprisernes kraftige stigning er ifølge Sune W. Mortensen bl.a. et udtryk for, at standarden er blevet bedre. Gør-det-selv-folkets arbejde tæller ikke i statistikken, der gør dog udgifterne til materialer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.