Da klokken blev 14 i dag, havde direktøren for Energi Benzin, Svend Aage Secher, ikke fået noget dementi på de udtalelser, som direktørerne i benzinselskaberne OK, DK Benzin og Haahr Benzin er fremkommet med. Derfor vil Svend Aage Secher nu gå videre med sagen og stævne to af direktørerne for injurierende udtalelser. Sagen drejer sig om, at den ærøske benzinkonge Secher sælger sin benzin helt ned til en krone billigere end konkurrenterne. Det fik i sidste weekend OK-direktør Mogens Poulsen, DK Benzins direktør, Herman Geertz Pedersen, og direktøren for Haahr Benzin, Olaf Haahr, til at anklage Secher for at snyde med benzinafgifterne til staten og for ulovligt at smugle benzin ind i landet. Krigen startede for alvor, da Secher ikke ville have anklagerne siddende på sig. Derfor forlangte han, at de tre direktører trak deres udtalelser tilbage og beklagede dem i en række medier inden fredag eftermiddag. Men direktørerne holdt stand og risikerer nu at blive slæbt i retten. Ifølge Politiken er direktøren for Haahr Benzin i Vejle, Olaf Haahr, også blevet afkrævet et dementi. Men selv om han heller ikke har tænkt sig at undskylde, vil han ikke modtage en stævning. Det skyldes ifølge Svend Aage Sechers advokat Jacob Rønne, at han har fået en tilfredsstillende forklaring fra Olaf Haahr, der ikke direkte er fremkommet med anklager om svindel.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce