Folkene i SAS er gået så gruelig meget igennem i de sidste par måneder. Men nogle gange er de også selv ude om det. Tag f.eks. SAS' rejsekatalog for efterår og vinter 2001, der indeholder beskrivelser af 19 udvalgte byer, som SAS flyver til. Under beskrivelsen af New York kan man læse, at det ikke er »til at komme uden om« at se bl.a. World Trade Center. »Nyd udsigten fra Frihedsgudinden og tag også turen op i World Trade Center's øverste etage: Så har du hele Manhattan for dine fødder. Udsigten er ganske enkelt overvældende«, står der. Kataloget kan hentes i SAS' egne rejsebureauer og er sendt ud til hjem og rejsebureauer over hele Skandinavien, hvor det er trykt i mange tusinde eksemplarer. 'Kostbart at kalde tilbage' Marketingchef i SAS, Gyda Honoré, fortæller, at kataloget naturligvis er trykt før terrorangrebet 11. september, og at det ville være en kostbar affære, hvis selskabet skulle til at trykke hele oplaget om. Desuden var kataloget allerede i august sendt af sted til mange rejsebureauer og private kunder. »Hvis vi overhovedet havde haft en chance for at stoppe det, havde vi gjort det, og når vi siden hen har sendt kataloget ud, har vi lagt et brev ved for at forklare det«, siger Gyda Honoré. I reglerne for rejsebestilling bagest i kataloget skriver SAS, at »klager over mangler ved rejsen skal meddeles til SAS inden rimelig tid, efter at manglen er konstateret«. Marketingchefen føler sig dog ret sikker på, at SAS ville klare frisag, hvis nogen skulle finde på at klage over mangler i denne forbindelse. SAS: Kataloget indeholder så meget andet SAS fortsætter med kataloget, fordi det med fokus på 19 rejsemål indeholder meget andet end beskrivelserne af New York. Gyda Honoré lover, at der ikke er fejl i f.eks. priserne i kataloget, og at forårskataloget, der kommer til januar eller februar, i øvrigt ikke anbefaler en klatretur i World Trade Center.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.