Det børsnoterede selskab Carlsberg A/S har udover sin resultatandel fra Carlsberg Breweries haft ejendomsavancer på ca. 132 mio. kr. i årets første ni måneder, som indgår i det primære driftsresultat. Samtidig trækker koncernens andel af underskuddet i det associerede selskab Royal Scandinavia i den modsatte retning med 47 mio. kr. Det fremgår af kvartalsregnskabet. I samme periode 2000 var det primære driftsoverskud på 1784 mio. kr. Internationale fremgange Medvirkende til det større driftsoverskud er fremgang i såvel finske Sinebrychoff som den danske del af bryggeriet, ligesom købet af schweiziske Feldschlösschen bidrager til det stigende overskud. Hertil kommer en større organisk vækst i Rusland i 3. kvartal. Markedsandelen i landet mod øst er øget til 28 pct. fra 25,9 pct. i 2000. Problembørn i Tyskland og Sverige Koncernens to problembørn i Vesteuropa er det tyske datterselskab Hannen, som fortsat har problemer med at få fodfæste på markedet, og Carlsberg Sverige, hvor den negative markedsudvikling fortsatte med lavere indtjening til følge. I Hannen arbejdes der fortsat med en restruktureringsplan for at forbedre det utilfredsstillende resultat. I Sverige ventes synergierne fra integrationen af Pripps og Falcon først at blive realiseret til næste år. Samtidig har koncernens nye produkt, Pepsi, svært ved at følge med konkurrencen fra Coca-Cola, som tidligere lå i Carlsberg-regi.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen