Politiken torsdag:Hovedpine og tørre øjne er almindelige gener blandt de ansatte på offentlige og private kontorer. Indeklimaet på syv ud af ti danske kontorer er så elendigt, at de ansatte har det skidt. Alligevel undlader mange arbejdsgivere helt bevidst at gøre noget for at løse problemerne. Det afslører en undersøgelse inden for hovedsagelig banker og forsikringsselskaber samt offentlig administration. Undersøgelsen er gennemført af Arbejdstilsynet (AT) for kampagnen 'Arbejdsmiljø på kontor', der netop er sat i gang. Specialkonsulent i AT, Anette Lerche, betegner antallet af kontorer med indeklimaproblemer som »meget højt«. »De ansatte får det simpelthen skidt af at arbejde i dårligt indeklima. Det medfører problemer med irritation af øjne, næse og hals. Og ud over, at det er i strid med arbejdsmiljølovgivningen, er det ikke acceptabelt, at folk får det dårligt af at gå på arbejde«, siger hun. AT-undersøgelsen viser endvidere, at hver fjerde af de arbejdspladser, der i forbindelse med udarbejdelsen af den lovpligtige arbejdspladsvurdering har konstateret dårligt indeklima, hverken har udarbejdet en plan til løsning af problemerne - eller løst dem. »Jeg kan selvfølgelig ikke vide, om det er af ond vilje. Men jeg fornemmer, at man nogle steder ikke har indset, at man altså skal overholde arbejdsmiljølovgivningen - også når det handler om indeklima«, siger Anette Lerche. Den misforståelse forventer hun dog, at ATs kontorkampagne vil rette op på. »Der kommer vi ud på en række arbejdspladser inden for kontor og administration og kan i første omgang vejlede dem i, hvordan de skal løse deres problemer. Og hvis det ikke hjælper, kan vi om nødvendigt udstede påbud«, siger Anette Lerche. Folk bliver syge Størstedelen af de kontoransatte i de danske kommuner er organiseret i HK/Kommunal. Herfra kalder arbejdsmiljøkonsulent Niels Jakobsen undersøgelsens resultat for »uacceptabelt«. Han mener, at det må give AT anledning til at ændre sine prioriteringer, så forholdene på de danske kontorer bliver bragt i orden. »Folk bliver jo syge af et dårligt indeklima. Og det er et problem, der vokser - blandt andet på grund af besparelse på rengøring og dårligt byggeri. Men det er samtidig et løsbart problem«, siger han. At mange banker og forsikringsselskaber har ondt i indeklimaet overrasker arbejdsmiljøkonsulent i Finanssektorens Arbejdsgiverforening (FA) Jannik Dresling. »Vores medlemmer arbejder meget på at undgå indeklimaproblemer. Og hvis problemet virkelig er så stort, så undrer det mig, at vores modpart ikke har sagt noget«, siger han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























