Betalingsbalancen har pil opad. Med et overskud i maj på 3,6 mia. kr. viser den over de seneste 12 måneder - fra juni 2000 til og med maj i år - et overskud på 38,5 mia. kr., viser tal fra Danmarks Statistik. I forhold til samme periode året før, hvor overskuddet var på 17,3 mia. kr. er der således tale om en klækkelig forbedring. Set over tre måneder fra marts til maj viser den et overskud på 7,6 mia. kr. mod 3,9 mia. kr. i samme periode året før. Det er især handlen med udlandet, der trækker i den rigtige retning. Overskuddet på handelsbalancen i maj var på 5,3 mia. kr. Det gennemsnitlige månedlige overskud pr. måned i perioden fra marts til maj er på 5,9 mia. kr., og det er en stigning på 0,9 mia. kr. i forhold til den foregående tre måneders periode.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak