Prøver fra to selvdøde køer i Nordjylland har tændt mistanken om kogalskab i Nordjylland. Prøverne fra de selvdøde dyr blev sendt til Statens Veterinære Serumlaboratorium, og foreløbige undersøgelser viser, at der kan være tale om den frygtede kvægsygdom, kogalskab (BSE). Derfor vil prøverne blive undersøgt nærmere, og et endeligt resultat ventes omkring den 17. juli. Køerne stammer fra besætninger i Fødevareregion Nordjylland, som nu er lukket og sat under offentlig kontrol. Fødevaredirektoratet understreger dog, at prøve-materialet fra køerne på grund af sommervarmen var henfaldent og præget af lang transporttid. I tre tilfælde er der konstateret kogalskab hos en danskfødt ko i Danmark. Alle tre tilfælde er fundet ved undersøgelse af selvdøde eller syge kreaturer, mens der endnu ikke er konstateret nogle tilfælde af kogalskab ved de rutinemæssige undersøgelser i forbindelse med slagtning.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























