Momsfristen 25. juli skal forlænges, så virksomhederne ikke kommer i klemme mellem momsafregning og ferielov. Mange virksomheder har problemer med at overholde fristen for betaling af moms, fordi den og industriferien i perioden 7.-29. juli støder sammen. Flere politikere opfordrer skatteministeren til at løse problemet hurtigst muligt. Den radikale skatteordfører Anders Samuelsen siger til Ugemagasinet Industrien, at De Radikale vil gøre alt, hvad de kan for at løse problemet. »Jeg har skrevet til skatteministeren og foreslået, at vi giver netop de virksomheder, der holder lukket, en mulighed for forlængelse«, siger Anders Samuelsen. Han har opbakning fra flere ordførerkolleger - blandt andre har den konservative erhvervspolitiske ordfører Pernille Sams efterlyst en hurtig løsning. Det samme har Flemming Kofoed-Svendsen, Kristeligt Folkeparti. »Det må skatteministeren se at få løst med det samme, og jeg vil straks skriftligt opfordre ham til det«, siger Flemming Kofoed-Svendsen til Ugemagasinet Industrien. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra skatteminister Frode Sørensen (S).
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























