Magasin har mistet endnu en direktør. Det er den 47-årige Ib Berntsen, der nu forlader direktionsgangen i det skrantende varehus. Direktionen i Th. Wessel og Vett, Magasin du Nord, består herefter af administrerende direktør Henrik Smith, der kom til i april sidste år, og direktør Henrik Duhn, der siden 1991 har været i Magasin Ejendomme. Duhn blev ophøjet til at tilhøre direktionen sidste år i maj, så Henrik Smith kunne hellige sig driften af selve varehuset og ikke skulle bekymre sig om koncernens ejendomme. Det bliver marketingsdirektør Lars Ive, der blev hentet til koncernen i september sidste år af Henrik Smith, der overtager Ib Berntsens ansvarsområder. Magasin har gennem flere år kæmpet med dårlige regnskaber med små overskud. Og Henrik Smith blev hentet til Magasin fra Levi Strauss koncernen, hvor han efter 20 år havde arbejdet sig op til at have det ledelsesmæssige ansvar for salg og detailhandelsrelationer i Europa, Mellemøsten og Afrika. Smith kom til Magasin efter hans forgænger i direktørstolen, Ib Jessen, fik fyresedlen efter en meget dårlig periode for koncernen i februar 2000, netop fordi han ifølge ledelsen manglede flair for detailhandlen. I maj sidste år valgte direktør Torben Schwabe at forlade sin stilling som medlem af direktionen. Schwabes begrundelse for sin smækken med døren var: »at den ny ledelse har på en meget synlig måde gjort op med den tidligere ledelses styring af Magasin-koncernen. Med udnævnelsen af Henrik Smith som administrerende direktør oplever jeg en meget stærk overlapning af kompetenceområder, som er uhensigtsmæssige for min person«. Med torsdagens fratrædelse er de tidligere medlemmer på direktionsgangen siden Henrik Smiths tiltræden blevet udskiftet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Politi affyrer skud: Nu er 47-årig mand anholdt
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00



























