Danske Slagterier tvivler på omfanget af ophævelsen af det russiske eksportforbud mod EU-kød. Det siger administrerende direktør Anne Birgitte Lundholt. Ifølge Danske Slagteriers oplysninger bliver det russiske marked kun åbnet op for de færdigpakkede danske kødprodukter. »Desværre ser det ud til, at det kun er forarbejdede produkter. Det er trods alt kun et lille skridt i den rigtige retning og repræsenterer kun en beskeden del af vores eksport til Rusland«, siger Anne Birgitte Lundholt, der dog venter flere lettelser af eksportstoppet i næste uge. Den samlede danske eksport af okse- og svinekød til Rusland er ifølge tal fra Danske Slagterier og Kødbranchens Fællesråd på omkring en milliard kroner årligt, mens dansk fiskeri sælger fisk til en samlet værdi af 200 millioner kroner om året.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen