Det kan komme til at koste dyrt i omsætning for virksomheder og mistede arbejdspladser, at Danmark vil gå enegang på miljøområdet og forbyde industrielle drivhusgasser, som fortsat er tilladt i andre lande. Det vurderer Dansk Industri ifølge ugemagasinet Industrien. Miljøstyrelsen vil forbyde drivhusgasserne HFC og PFC, der blandt andet anvendes som kølemiddel, samt drivgassen SF6, der blandt andet anvendes i optiske chips, biochips og lyslederkabler. Forbuddet skal efter planen træde i kraft i 2006, for nogle anvendelser dog tidligere. »Det er fuldstændig vanvittigt. Danmark er det eneste land i verden, der agter at tage et sådant skridt. Det betyder, at danske virksomheder må lukke«, siger Dansk Industris miljøchef Frank Bill. Han vurderer, at indgrebet ikke vil få nogen miljømæssig effekt, fordi udenlandske konkurrenter blot vil overtage de danske markedsandele.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























