Boligejerne vil opnå en formuegevinst på mere end 100 mia. kr. i år som følgende af stigende boligpriser, skriver dagbladet Børsen i dag. Når Realkreditrådet i denne uge offentliggør den nyeste opgørelse over boligmarkedet, vil priserne i årets første kvartal efter al sandsynlighed være steget med op mod 1,5 pct. Og stigningerne vil fortsætte, så boligpriserne ved årets udgang er steget med omkring fem pct., viser en undersøgelse, som Danske Bank har foretaget for avisen. Dermed trodser boligpriserne alle dommedagsprofetier, som er udløst af faldende rentefradrag og udsigterne til international økonomisk afmatning. Den økonomiske afmatning har derimod medført et fald i renterne, som gør det billigere at finansiere huskøb.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.