Med de nyeste tal for boligsalget i april, maj og juni måned afkræfter Realkreditrådet rygterne om, at især det københavnske boligmarked er ved at tabe pusten. I det forløbne kvartal er prisen på en ejerlejlighed i Københavns eller Frederiksberg Kommune steget med 3,4 procent i forhold til årets første tre måneder. Sammenlignet med andet kvartal sidste år er stigningen på hele 32,6 procent. Og tager man alle kommunerne i Københavns Amt under ét, er en ejerlejlighed i gennemsnit blevet 9,5 procent dyrere i foråret sammenlignet med første kvartal i år. Farten aftager Derimod kan statistikken bekræfte, at tempoet ikke er så højt længere. Omsætningen af ejerlejligheder er faldet knap 6 procent i forhold til første kvartal, hvilket er stik imod den normale tendens til, at der handles flere boliger om foråret end i vinterperioden. Og kigger man et år tilbage, til andet kvartal 2005, var omsætningen 20 procent større, end den har været i år. Også villaer og rækkehuse blev dyrere henover foråret, trods forlydender om det modsatte. Stigningen er her på 6,4 procent sammenholdt med årets første tre måneder, og på 25,9 procent, når sammenligningsgrundlaget er andet kvartal af sidste år. Udfladning i hovedstaden For husenes vedkommende er det dog tydeligt, at prisstigningerne er bremset i hovedstaden. Fra første til andet kvartal er priserne kun steget med 1,9 procent i Københavns og Frederiksberg Kommuner, mens den højeste stigning er sket i de seks største kommuner uden for hovedstadsområdet, herunder Århus, Odense og Ålborg.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























