Hvis planerne holder stik, får Nordjylland to nye kur- og feriecentre. Det ene skal ligge ved Løkken, mens det andet er tænkt placeret ved Klim Strand. Bag centret ved Løkken står en række lokale erhvervsfolk, mens centret ved Klim Strand er en del af Nyt Dansk Kur Koncept, som har planer om 12 centre rundt om i Danmark. Mens planerne i Løkken er så langt fremme, at salget af de 174 boliger begynder til påske, hænger centret ved Klim Strand i en noget mere tynd tråd. Problemet er penge til det driftsselskab, som skal sørge for, at centret kan fungere til daglig.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























