Danmark står til at vinde stort på de økonomiske problemer i Grækenland, som senest har fået eurolandene til at bevilge et 800 milliarder kroners nødlån til den græske stat. Ifølge nye tal fra Nordea giver den græske krise 5,7 milliarder kroner ekstra i statskassen og forbedrer beskæftigelsen med mere end 9.000 personer alene i 2010. Cheføkonom Helge Pedersen peger på, at den græske uro har svækket euroen, hvilket forbedrer den danske eksport. »Kronen er låst til euroen, som er faldet i værdi. Det er en fordel for eksporten, fordi danske varer bliver billigere i vigtige afsætningslande«, siger Helge Pedersen. Forbedrer beskæftigelsen med 30.000 personer I går faldt euroen til det laveste niveau over for dollaren i et år. Nordeas beregninger viser, at Danmark i 2011 og 2012 yderligere får eksport for 10 milliarder kroner og forbedrer beskæftigelsen med 30.000 personer på grund af den svækkede euro. Professor i økonomi på CBS Jan Rose Skaksen er enig i, at dansk økonomi i år vinder på den græske krise, men stiller sig forbeholden over for de næste år. »Det er for tidligt at sige, om euroen er permanent svækket«, siger Skaksen. Det bedste af begge verdener Både han og professor i økonomi på Københavns Universitet Niels Thygesen mener dog, at euroen stadig er en god ide for Danmark – også selvom det nu ser ud til, at Danmark får det bedste af begge verdener: gevinsten ved den svækkede euro uden at skulle bidrage til nødlånet. »Det, Danmark sparer, bliver overskygget af den overrente, vi har betalt for at stå uden for euroen«, siger Jan Rose Skaksen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview