Landbruget klager til FN over Ida Auken

Lyt til artiklen

I 1998 fik daværende miljøminister Svend Auken (S) vedtaget den såkaldte Aarhuskonvention, der sikrer borgere i FN-landene retten til at blive hørt i miljøsager.

Nu anklages hans niece miljøminister Ida Auken (SF) for at bryde Aarhuskonventionen ved at give alt for kort høringsfrist i de såkaldte vandplaner. »Vi sender en klage til FN, fordi vi mener, at borgerinddragelsen er trådt under fode«, siger Henrik Frandsen, viceformand i Landbrug & Fødevarer, L & F. Vandplanerne skal gennemføre EU-krav om renere vand i danske åer, søer og fjorde, og de blev kraftigt forsinket under VK-regeringen. For at speede processen op gav den nye regering i december blot fem arbejdsdage til landmændene til at komme med deres indsigelser. Det var slet ikke nok, mener L & F. »Vandplanerne kan få massive økonomiske konsekvenser for vores erhverv. Især hvis de ikke er gennemarbejdede og bliver hastet igennem«, siger Frandsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her