Alt for få søger ind til det ellers vellønnede job som farmaceut, og det bekymrer medicinalindustrien. For tredje år i træk er der faldende ansøgertal til uddannelsen på Danmarks Farmaceutiske Højskole, og derfor kommer biotek- og lægemiddelindustrien til at mangle farmaceuter. Studiechef på Danmarks Farmaceutiske Højskole Ilse Fjalland siger i en pressemeddelelse: »Vi står nu i den groteske situation, at vi efter alt at dømme får svært ved overhovedet at udfylde alle vore 200 studiepladser. 16 procent færre ansøgere end sidste år betyder, at der inden for de seneste tre år er tale om et fald på ikke mindre end 36 procent«. »Medmindre der tages ekstraordinære initiativer, er det er derfor illusorisk at udvide antallet af studiepladser, som det har været på tale for at tilfredsstille ikke bare industriens, men også apotekernes presserende behov for farmaceuter«, siger hun. Årsagen til den svigtende tilgang er formentlig, at farmaceuthøjskolen som en specialiseret uddannelsesinstitution ikke har gennemslagskraft nok til at gøre opmærksom på uddannelsen og dens muligheder, mener studiechefen. »Farmaceuters lønninger hører til blandt de højeste i landet, arbejdsløshed er et ukendt begreb, og lægemiddelindustrien er et attraktivt arbejdsområde, så jeg tror, at en del af forklaringen er, at alt for for få kender til uddannelsen, og endnu færre ved, hvad farmaceuter beskæftiger sig med«, siger Ilse Fjalland. Da farmaceuter ikke umiddelbart kan erstattes af andre faggrupper, kan manglen på kvalificerede kandidater punktere "Danmarks og Øresundsregionens store biotek-eventyr", som Farmaceuthøjskolen kalder det. Når lægemiddelindustrien er bekymret over det faldende ansøgertal, skal det ses i lyset af, at man aftager omkring 60 procent af de nyuddannede farmaceuter, og at behovet er stadig voksende.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.