Højeste selvmordsrate: Sydkoreas ældre må kigge langt efter Gangnam Style

modsætningsfuldt. Sydkoreas bruttonationalprodukt er blandt de højeste i verden, men alligevel lever halvdelen af landets ældre i fattigdom.
modsætningsfuldt. Sydkoreas bruttonationalprodukt er blandt de højeste i verden, men alligevel lever halvdelen af landets ældre i fattigdom.
Lyt til artiklen

Mens 81-årige Hwang Sam-bun langsomt bevæger sig hen ad de let snedækkede stier omkring sit hjem, kan hun nemt kigge over på den skinnende skyskraber Tower Palace i den dyre bydel Gangnam i Seoul.

Hendes eget boligområde, Guryong, ligger godt nok tæt på Sydkoreas mest glamourøse kvarter, men Guryong befinder sig i allerhøjeste grad i den anden ende af landets økonomiske spektrum.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her