Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Bachelorer fra universitet ender i arbejdsløshed

Akademiker. Bachelorer fra universitet end oftere i arbejdsløshed end kandidater. Her holder Aarhus Universitet en ph.d-dag.
Akademiker. Bachelorer fra universitet end oftere i arbejdsløshed end kandidater. Her holder Aarhus Universitet en ph.d-dag.

Risikoen for at blive er arbejdsløs er langt større, hvis den studerende forlader universitetet med en bachelorgrad end med en kandidateksamen.

Hele 75 procent af de nyudklækkede bachelorer fra statskundskab fra efteråret 2014 og foråret 2015 gik arbejdsløse i mere end et halvt år. Blandt kandidaterne i statskundskab i samme periode var der 9,3 procent, som gik arbejdsløse i mere end et halvt år. Det er resultatet af en analyse fra Akademikernes A-kasse.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her