De høje danske afgifter på nye biler skal til vurdering i EF-domstolen, men forbrugerne skal ikke vente billigere biler af den grund. De Danske Bilimportører lagde i 1999 sag an mod skatteministeren med påstand om, at den danske lov om registreringsafgift på nye biler er i strid med grundlæggende principper i EU-traktaten. Østre Landsret har i en kendelse nu åbnet for, at bilimportørerne kan få registreringsafgiftens lovlighed prøvet ved EF-domstolen i Luxembourg. Sideløbede med retssagen har importørerne klaget til EU-kommissionen, der fortsat behandler klagen. Ikke billigere biler »Vi håber naturligvis, at vi får medhold ved EF-domstolen. Skulle dette blive resultatet, skal de danske bilkøbere ikke forvente, at nye biler umiddelbart vil blive billigere. Resultatet vil formentlig blive en omlægning af de danske bilafgifter, og under alle omstændigheder vil priserne før afgifter stige markant som følge af den kommende prisharmonisering«, siger adm. dir. Bent Mikkelsen, De Danske Bilimportører. På grund af de høje danske afgifter sælger bilfabrikkerne biler til det danske marked op til 50 procent billigere end på de store europæiske markeder. Ønsker reform Bilimportørerne håber, at sagsanlægget og klagen vil få de danske politikere til at indse, at der er behov for en reform af bilafgifterne. Både importører og forhandlere lider i øjeblikket under, at salget af nye biler er 30 procent lavere end sidste år.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























