Politiken mandag: Længere opsigelsesvarsler, dagpenge under sygdom og løn i tilfælde af graviditetsbetinget sygdom. Knap 90.000 deltids- og løstansatte er på vej til at få markant bedre forhold på arbejdsmarkedet. På baggrund af et EU-direktiv vedtaget af EUs ministerråd har arbejdsminister Ove Hygum (S) sendt et lovforslag til høring, der tilgodeser folk med en gennemsnitlig arbejdstid på otte timer om ugen. Må ikke diskrimineres Ifølge forslaget skal disse lønmodtagere nu også omfattes af reglerne om blandt andet opsigelsesvarsler, fyringer og sygedagpenge. I dag skal en ansat arbejde gennemsnitlig 15 timer om ugen, før reglerne går i gang. Men i direktivet står, at deltidsansatte ikke må diskrimineres. »Vi har haft denne her 15-timers regel i funktionærloven siden 1964, og vi kunne ikke finde nogen objektiv forklarlig grund til, hvorfor den stadig skulle være der, når deltidsansatte ikke må diskrimineres«, siger arbejdsminister Ove Hygum (S). Cirka en halv million lønmodtagere arbejder på deltid, hvilket er 30 timer om ugen eller derunder. Men de skal altså arbejde mindst 15 timer om ugen, før funktionærlovens regler træder i kraft. En særkørsel fra Danmarks Statistik viser, at 88.429 mennesker arbejder over otte, men under 15 timer om ugen. 114.468 lønmodtagere arbejder under otte timer om ugen. Vigtig ændring Ifølge Jørgen Hoppe, der er formand for den afdeling af HK, hvor blandt andre ekspedienter er medlemmer, er ændringen vigtig. »I detailhandlen ved vi, at mange arbejdsgivere forsøger at ansætte folk i 14,5 time om ugen for at undgå funktionærlovens regler. Jeg er ikke i tvivl om, at den trafik vil blive mindre. Men hvorfor lige otte timer? Jeg havde hellere set grænsen helt væk. Men kan den ikke fjernes helt, så okay«, siger han. Valget faldt ifølge Ove Hygum på gennemsnitlig otte timer om ugen, fordi en EU-regel om ansættelsesbeviser i forvejen gælder for den længde ansættelse. Restaurationsbranchen støtter På landets restauranter og barer arbejder cirka hver tredje på deltid. Formand for RestaurationsBranchens Forbund, Preben Rasmussen, synes udspillet er udmærket. »Det er en fordel for os, fordi flere af vores medlemmer får forbedret deres forhold«, siger han. Arbejdsgiverorganisationerne, der fremover får sværere ved at fyre mange ansatte, er ikke glade. Arbejdsgivere sukker Administrerende direktør Søren B. Hansen fra Dansk Handel & Service sukker dybt på spørgsmålet om, hvad ændringerne kommer til at koste. »Adskillige millioner. De ansatte får jo ikke mere i løn, men det koster meget i sygedagpenge. Og opsigelsesproblematikken. Det her har mindst lige så meget at gøre med fleksibiliteten på arbejdsmarkedet. Det her er klart et skridt i den forkerte retning«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.