Medico-koncernen Radiometer har købt den californiske virksomhed Accumetrics i San Diego for 85 mio. kr., oplyser Radiometer. Accumetrics ventes at omsætte for ca. 40 mio. kr. i 2001/02 inden for bærbart udstyr til blodgasbestemmelse, det såkaldte Point-Of-Care udstyr (POC). På fem års sigt ventes selskabet at omsætte ca. 200 mio. kr. Købet ventes at belaste Radiometers primære driftsresultat i år med 100 mio. kr. Overskudsbidrag kan først ventes i 2003/04, oplyser Radiometer. Med købet har Radiometer taget det første skridt mod at realisere selskabets vækstambitioner, noterer selskabet. Accumetrics har hidtil været ejet af en række amerikanske venture fonde samt af selskabets medarbejdere. Radiometer er globalt førende leverandør af udstyr til blodgasbestemmelse. Accumetrics supplerer POC-aktiviteterne yderligere. Senere fredag offentliggør Radiometer årsregnskab for 2000/01, og selskabets egne forventninger lyder på et primært driftsresultat på 220 mio. kr. og en omsætning på 1690 mio. kr. - forventninger koncernen har fastholdt siden det foregående årsregnskab. Regnskabsårets første ni måneder viste et driftsoverskud på 141,8 mio. kr. og en omsætning på 1223 mio. kr., skriver RB-Børsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Overraskende tæt gyser: 43 stemmer skiller nu kandidaterne i sydstat
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce