Formanden for teknisk udvalg i Mariager Kommune, Laurs Sommer (V), opfordrer miljøminister Svend Auken (S) til at gribe ind for at få stoppet Jysk Vindkrafts igangværende forberedelser til byggeri af seks vindmøller i et fredet skovområde i Mariager. »Jeg håber, at Svend Auken griber ind og stopper byggeriet«, siger Laurs Sommer til Ritzau. Indtil videre har Svend Auken uddelegeret ansvaret til Skov- og Naturstyrelsen, men styrelsen kan ikke gribe ind, fordi Jysk Vindkraft ikke har henvendt sig til styrelsen for at bede om dispensation fra loven om fredet skov. Ifølge Laurs Sommer tøver Skov- og Naturstyrelsen med at gribe ind, fordi de venter, at Svend Auken nu vil give efter for pres fra folketingspolitikere i Miljø- og Planlægningsudvalget.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sexscenerne med hans kone vakte opstand. Og det er langtfra den eneste skandale
-
Du slipper ikke serien om de uopsigtsvækkende personer, før den er forbi
-
Morten Messerschmidt: »Virkeligheden er jo, at blå blok tabte valget«
-
Hvis vi får den regering, der lige nu er på tegnebrættet, får vi nok tre, ikke to, oppositioner
-
De to håndværkere kan næsten ikke overskue, at strækningen er lukket for trafik: »Det her er fuldstændig vanvittigt«
-
Hårdt presset Trump truer Europa med det store brud
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Den 27-årige mand talte med sin mor i telefonen, da hun pludselig råber: »Bjørn! Bjørn!« Så blev forbindelsen afbrudt
Debatindlæg af Morten Jarlbæk Pedersen




























