SiD vil have mere i løn og en stigning i indbetalingerne til de offentligt ansattes pension til 15 procent. Således lyder kravene til de kommende overenskomstforhandlinger til foråret på hele det offentlige område. Kravene blev udtaget af SiD's repræsentantskab, da forbundet sluttede sin otte dage lange kongres i København. Samtidig kræver SiD bedre regler for omsorgsdage og en forlængelse af barselsorloven. Også på uddannelsesområdet skal planlægningen på det offentlige område styrkes, ligesom SiD ønsker strammere regler ved udlicitering, således at medlemmerne sikres mulighed for at afgive eget bud. Kravet til overenskomstperioden er sat til toårige overenskomster for samtlige de 840.000 ansatte i henholdsvis amter, kommuner og staten. SiD tegner sig for godt 35.000 ansatte på det offentlige område.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























