Civiløkonomer finder mindre glæde ved deres arbejde end resten af befolkningen, og de tænker derfor mere på at skifte job. Det fremgår af en undersøgelse, som blev fremlagt ved fagorganisationen Civiløkonomernes repræsentantskabsmøde lørdag. »Civiløkonomer indtager nøglepositioner i dansk erhvervsliv, så meget desto mere bekymrende er undersøgelsens resultat«, siger organisationens formand, Bernt Johan Collet. Det er indflydelse på eget arbejde, et godt forhold til kollegerne og information om, hvad der sker på deres arbejdsplads, der kan gøde arbejdsglæden hos civiløkonomerne. Mens 28 pct. af befolkningen har givet udtryk for stor glæde ved deres job, er det kun gældende for 17 pct. af civiløkonomerne. Det kommer til udtryk i, at tre gange så mange civiløkonomer end resten af befolkningen holder øje med nye jobmuligheder, og cirka dobbelt så mange end resten af befolkningen giver udtryk for, at de aktivt ser sig om efter et ny job. Bernt Johan Collet understreger derfor, at både virksomheder og de højere uddannelser må forholde sig mere aktivt til spørgsmålet om, hvad der giver arbejdsglæde. »Det vil give erhvervslivet bedre international konkurrenceevne, eftersom gladere medarbejdere giver mere effektive virksomheder«, siger Bernt Johan Collet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.