Ledelsen i Told og Skat gav fredag alle medarbejdere besked om, at der den 15. maj skal afskediges 150 medarbejdere. Afskedigelserne er konsekvensen af de effektiviseringskrav, der er stillet til Told og Skat for årene 2003-2006. I alt betyder kravene, at Told og Skat skal reducere personaleantallet med ca. 900 fuldtidsstillinger, hvoraf godt 700 vil ske gennem naturlig afgang. Told- og skattedirektør Ole Kjær beklager at måtte afskedige 150 medarbejdere, men glæder sig over, at det trods alt er færre, end man først havde frygtet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























