Kemien er i orden når de to danske enzym- og ingredienskoncerner Chr. Hansen og Novozymes nu slår pjalterne sammen i en del af deres forretninger. De to selskaber, der har henholdsvis Lundbeck og Novo Nordisk som storaktionærer, vil sammen producere enzymer til mejeriindustrien. Samarbejdet bliver formentligt en fordel for begge selskaber. Novozymes er dygtig inden for teknologi, mens Chr. Hansen allerede er stærk inden for produktionen og udviklingen af ingredienser til mejerierne i ind- og udland. Opretter forskningsgrupper Samarbejdet mellem de to selskaber får i første omgang form af en række forskningsgrupper. I løbet af de næste par år skal det første fælles produkt lanceres. Efter alt at dømme bliver det første produkt et enzym, der kan få mere ost ud af den samme mængde mælk. Lykkes det projekt, venter der en ny milliardforretning for de to selskaber. Blandt iagttagere af enzymmarkedet spekuleres der allerede i, at de to selskaber på længere sigt kan udvide samarbejdet og måske sågar gå sammen. Det vil ingen af de to selskaber imidlertid høre tale om. »Det ligger ikke i kortene«, siger adm. direktør Steen Riisgaard fra Novozymes. Samme melding kommer fra den ny samarbejdspartner. »Denne alliance er et godt eksempel på, at man godt kan arbejde sammen uden at eje hinanden«, siger adm. direktør Erik Sørensen fra Chr. Hansen. Dårligt nyt for Danisco For den anden store danske enzym- og ingrediensproducent Danisco, er samarbejdet mellem Novozymes og Chr. Hansen dårligt nyt. Danisco har en solid luns af markedet for enzymer til mejerierne, og den luns vil Novozymes og Chr. Hansen nu have del i. »Vi møder hård konkurrence allerede i dag. Det ændrer den ny alliance ikke på kort sigt. Vi har allerede oprustet, bl.a. via vore egne forskningssamarbejder og opkøb«, siger kommunikationschef Carsten Sivertsen fra Danisco.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























