Det illegale arbejde er et voksende problem i Danmark, og et skøn over årets første otte måneder viser, at der i år vil være 6.555 illegale arbejdere alene inden for byggebranchen, landbrug, skovbrug og gartneri. Deres arbejde betyder, at staten går glip af knap en halv milliard kroner i manglende skat og moms, viser en omfattende undersøgelse, som Bygge-, Anlægs-, og Trækartellet (BAT) har lavet. 'Almindelige danskere og de uorganiserede' En af grundene til det stadig stigende problem er ifølge sekretariatschef i BAT Gunde Odgaard, at især almindelige danskere og uorganiserede arbejdsgivere udnytter den illegale arbejdskraft. Han skønner, at det reelle tal for illegale arbejdere er fem gange større end det antal sager, som BAT har kendskab til. Forudbestilt arbejde Langt hovedparten af de illegale arbejdere kommer fra Polen, Letland eller Litauen, og de kommer til landet via et netværk eller agenter. I de fleste tilfælde er de illegale arbejdere forudbestilt af en dansker til at udføre et stykke arbejde.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























