Teleselskabet Telia står over for store nedskæringer i selskabets danske satsning på fastnettelefoni og internet. Det meddelte selskabet fredag i forbindelse med et kvartalsregnskab for den svenske koncern. Store afskrivninger i Danmark er med til at trække kraftigt ned i koncernens regnskab. Totalt har man besluttet at afskrive ikke mindre end tre milliarder svenske kroner, ca. 2,5 mia. danske kroner, i Danmark i forbindelse med investeringer i fastnet. »Vi har igennem flere år investeret store midler og kan efter en nøje gennemgang konstatere, at vi ikke vil kunne skabe den fornødne lønsomhed, der kan forrente denne investering«, siger Terje Christoffersen, arbejdende bestyrelsesformand for Telia i Danmark. Færre arbejdspladser Telia vil træffe endelig beslutning i den kommende uge om, hvilke produkter der skal indstilles. Terje Christoffersen peger dog på, at selv om halvdelen af produkterne skal væk, så dækker de måske kun ti procent af omsætningen, så det ikke bliver voldsomt mærkbart for kunderne. Derimod kan der blive tale om en kraftig effekt for antallet af arbejdspladser i Telia. På fastnetområdet er der p.t. 530 medarbejdere, men Telia er i færd med at sætte en ny organisation sammen. »Vi skal halvere omkostningerne på dette område, så det kommer til at få store konsekvenser«, siger Terje Christoffersen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce