De økonomiske vismænd levner ikke borgerne de store forhåbninger om lempelser i personskatten. I en endnu ikke offentliggjort rapport mener vismændene nærmere, at der bliver tale om nye skatteforhøjelser, skriver Børsen online. Finansmininster Thor Pedersen (V) mener selv, at der eksisterer et økonomisk råderum til skattelettelser på fem milliarder kr. i 2004, men sådan ser vismændene ikke på situationen. 9,5 mia. kr. i ekstraskat 2005 De mener i stedet, at skatterne skal hæves med omkring 9,5 milliarder i 2005, hvis ikke der gøres et kraftigt indhug i de offentlige udgifter. Alene regeringens nuværende skattestop udgør omkring fire milliarder af de 9,5 mia., som statskassen kommer til at mangle i 2005. Regeringens økonomiske efterslæb skyldes hovedsageligt fastlåsningen af ejendomsværdiskatten og punktafgifterne, skriver Børsen online.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
I 1987 skrev den vanærede præsident et personligt brev til Trump. Det kom til at ligne en profeti
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview