Titusinder af arbejdere fra den kriseramte, italienske bilgigant Fiat marcherede i dag gennem Torino - koncernens hjemby - i protest mod selskabets planer om at gennemføre en omfattende rekonstruktion, som vil koste flere end 8000 arbejdspladser. Protestmarchen faldt sammen med en fire timer lang generalstrejke i Torino - udråbt af støvlelandets tre største fagforbund, CGIL, UIL og CISL - ligeledes i en reaktion på Fiat-ledelsens nedskæringsplaner. De tre fagforbund anslår, at omkring 70.000 mennesker fra hele det politiske spektrum deltog i protestmarchen, mens politiet opererede med et deltagerantal på omkring 40.000.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak