Skatten på medarbejderaktier bliver sat dramatisk ned, efter at Dansk Folkeparti onsdag overraskende tilsluttede sig skatteminister Svend Erik Hovmands (V) lovforslag. Fremover bliver gevinster på medarbejderaktier beskattet, når de sælges, fremfor, som i dag, at blive beskattet løbende til den højere almindelig lønindkomstskat. Aktiebeskatningen sættes ned til 28 procent af de første 41.100 kr. i aktiekursgevinst og 43 procent af resten - hvis man vel at mærke beholder aktierne i mere end tre år. Sælger man sine medarbejderaktier, inden der er gået tre år, kan skatten derimod være op til 59 procent. Ingen mulighed for misbrug Danske Folkepartis skatteordfører, Mikkel Dencker, har efter længere tids betænkelighed omfavnet regeringens lovforslag. Men det er et forbeholdent kram. »Vi er langt om længe blevet nogenlunde overbevist om, at der ikke er mulighed for, at medarbejderne kan misbruge reglerne - og slippe billigere i skat - ved at få udbetalt noget af lønnen i aktier. Men vi har både livrem og seler på, for vi har betinget os, at man gør ordningen midlertidig, samtidig med at man overvåger, om der skulle forekomme misbrug af de nye regler«, siger Mikkel Dencker. Derfor skal den nye lov indeholde en overvågningsklausul, så Folketinget hvert år kan følge med i, om der sker misbrug af ordningen. Og i folketingsåret 2006/07 skal loven tages op til revision. I forliget med regeringen har Dansk Folkeparti fraveget sit krav om, at medarbejderaktier skal tilbydes alle medarbejdere og ikke kun en sluttet kreds af chefer og nøglemedarbejdere. Skatteregler koster Skatteeksperten, professor Ole Bjørn fra Syddansk Universitet har tidligere kritiseret de nye regler for at give større ulighed blandt danskerne. De fleste har nemlig ingen medarbejderaktier - og nogle få har store aktieoptionsordninger. Det betyder ifølge Ole Bjørn, at den almindelige lønmodtagerbeskatning bliver gennemhullet af særregler. Formålet med lovforslaget er at motivere og engagere de ansatte, så virksomhedernes og samfundets produktivitet højnes. De nye skatteregler for medarbejderaktier ventes at koster staten 105 millioner kroner årligt og træder i kraft 1. juli i år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen