Dansk Arbejdsgiverforening skal have ny formand. Efter kun to og en halv måned på posten stopper viceadministrerende direktør Jørgen Vorsholt. Det sker som en konsekvens af, at han med øjeblikkelig virkning også fratræder sin stilling som viceadministrerende direktør i entreprenørkoncernen MT Højgaard A/S. I kølvandet på den post er der ifølge en pressemeddelelse fra koncernen opstået uenighed mellem Jørgen Vorsholt og koncernens bestyrelse om ansvar og kompetencefordeling i forbindelse med en ny forretningsstrategi. Derfor er parterne enedes om, at Jørgen Vorsholt fratræder med øjeblikkelig virkning. Jørgen Vorsholt har meddelt ledelsen i DA, at han stopper som formand. Som ny viceadministrerende direktør har MT Højgaard A/S udpeget Jens Bak-Nyhus.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























