Danmarks Fiskeriforening accepterede torsdag et tilbud fra Fødevareministeriet om en kompensation på op til 20 millioner kroner til de fiskere, der rammes af EU's fiskestop i Østersøen fra 15. april. Trawlfiskerne får tilbudt en oplægningsstøtte, der svarer til værdien af de fangster, de afgiver i seks uger. Ordningen om at holde fiskerne skadesløse skal nu udmøntes i en bekendtgørelse, der kan være på plads i løbet af to-tre uger. Den skal ligeledes formelt godkendes af EU-Kommissionen. Snak om aktioner Om ordningen også vil tilfredsstille de utilfredse fiskere fra en række havne på Fyn, Sjælland, Langeland, Lolland-Falster og Møn, vides endnu ikke. Fiskerne mødtes onsdag for at diskutere eventuelle aktioner og fysiske blokader i danske havne i påsken. Det udvidede sommerstop for trawlfiskeri i Østersøen blev besluttet af EU-Kommissionen for at beskytte årets store mængder af småtorsk og dermed sikre bedre fangster de kommende år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Og det bliver et problem for samfundet meget snart«
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.