Lynnedslag på Sjælland i formiddag gav store problemer for togdriften. Både fjerntog og S-tog blev ramt af forsinkelser og aflysninger. For fjerntogene var der tale om en fejl i nogle fjernstyringsanlæg - muligvis på grund af lynnedslag. Togdriften mellem Københavns Hovedbanegård og Østerport var stærkt uregelmæssig, og mange tog måtte aflyses, andre blev forsinket. S-togene var generet af signalproblemer på grund lynnedslagene, hvilket betød aflyste tog og store forsinkelser, oplyser Banestyrelsen, der ved frokosttid ikke kunne oplyse, hvornår problemerne ville være rettet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme