Der skal ikke længere laves bonbon-bolsjer i Holme-Olstrup ved Næstved. Toms har besluttet har flytte produktionen af slikposerne med de sjove navne til virksomhedens fabrik i Avedøre ved København. Fabrikken i Holme-Olstrup vil blive nedlagt næste år, men det får dog ingen konsekvenser for forlystelsesparken BonBon-Land. Flytningen af slikproduktionen betyder, at cirka 50 medarbejdere i Holme-Olstrup mister deres arbejde i løbet af første halvdel af næste år. 25 af dem vil få tilbudt job igen, når Toms udvider fabrikken i Avedøre. De populære 'hundeprutter' og 'mågeklatter' vil dog formentlig fremover blive produceret et helt tredje sted. Toms overvejer i hvert fald at overlade bolsjeproduktionen til en ekstern samarbejdspartner. Toms købte BonBon i Holme-Olstrup i 2001.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce