Hjulene snurrede lidt langsommere end forventet.Et flertal har nedjusteret budgetterne i året første tre måneder. Det fremgår af konjunkturundersøgelsen for 2. kvartal blandt 680 topchefer i dansk erhvervsliv foretaget af Greens Analyseinstitut for dagbladet Børsen. 51,7 procent af de adspurgte siger, de har foretaget en nedjustering af budgettet mod kun 30,7 procent i samme periode sidste år. Besvarelserne omfatter en omsætning på omkring 380 milliarder kroner og en indtjening på over 90 milliarder kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce