Overtagelsen, der også inkluderer den norske Radio 1, sker efter at hverken SBS eller Radio 2, var blandt vinderne, da Kulturministeriet i sidste måned bortauktionerede to radiokanaler. Ifølge Ritzaus oplysninger er den manglende succes ved radioauktionen da også en af de væsentligste årsager til overtagelsen, der kommer til at koste SBS godt 130 mio. kroner. Forsøg på at blive førende Ifølge selskabets administrerende direktør, Markus Tellenbach, skal overtagelsen ses som et led i en strategi, der skal gøre selskabet til den førende radiooperatør i Skandinavien. Radio 2, der hidtil har været ejet af den amerikanske mediegigant Clear Channel Communications, driver i Danmark 10 regionale radiokanaler. Det drejer sig bl.a. om Radio 2, Radio Uptown, nyhedsradioen 24-7 og Radio Fredericia. De føjes nu til rækken af SBS-radiostationer, der i forvejen tæller The Voice, Pop FM og Kiss FM.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce