Københavns Kommunes forsyningsselskab, Københavns Energi, har solgt alle sine vindmøller til det sjællandske energiselskab Energi E2. Salget omfatter 16 vindmøller, deriblandt de 10 havvindmøller, som Københavns Energi ejer på Middelgrunden i Øresund ud for København. I alt drejer det sig om en kapacitet på 22 megawatt. Energi E2 i gang med et større opkøb Handlen er led i et større opkøb, som Energi E2 gennemfører blandt sine ejere. Tidligere på året købte selskabet 245 møller svarende til 141 megawatt fra de sjællandske elskaber SEAS og NVE. Energi E2 har også overtaget ansvaret for drift og vedligeholdelse af det nordsjællandske elselskab NESA's 63 vindmøller, der har en effekt på 21 megawatt. Økonomiudvalg mangler at godkende salget Handlen med Københavns Kommune blev mandag godkendt af miljø- og forsyningsudvalget. Prisen bliver først offentliggjort, når Københavns Kommune har færdigbehandlet sagen i sit økonomiudvalg og i Borgerrepræsentationen, hvor sagen først er på dagsorden i december.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme