Egentlig skulle de 170 medarbejdere i SAS' billetafregningskontor, der skal fyres, fordi opgaven flyttes til Indien, først have haft besked torsdag. Men da SAS-ledelsen tirsdag - per mail - var i gang med at planlægge, hvordan medarbejderne skulle have den kedelige besked, skete det, der ikke må ske. Mail røg af sted ved en fejl En mail med navnene på de fyrede røg ved en fejl ud til halvdelen af de ansatte i afdelingen. Den blev simpelthen forsynet med en forkert modtagergruppe. Og derfra røg navnene hurtigt videre ud i afdelingen. »Det er tragisk, fordi det berører mange mennesker i en vanskelig situation. Alle er ulykkelige over det, men et forkert bogstav i adresselinjen, så er den der«, siger informationschef i SAS Troels Rasmussen. Luftfartsfunktionærerne ærgrer sig Også formanden for luftfartsfunktionærernes fagforening, Nicolas Fischer, ærgrer sig over den dumme sag. »Det er ikke rart at få sin afsked på den måde, at få en mail om, at man bliver fyret om to dage«, siger han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Marco Rubio: En »historisk aftale«
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce