Flere end hundrede Fona-kunder kan se frem til tusinder af kroner, hvis to principielle sager, som snart afgøres ved Højesteret, går radio- og tv-kæden imod. Kunderne har i sin tid sagt ja til Fonas tilbud om at leje i fem år og derefter købe for en krone. Dommen, som afsiges fredag den 7. november, afgør, om Fonas tilbud om "lej i fem år og køb for en krone" var ulovligt og skal udløse en tilbagebetaling. Ved Københavns Byret venter yderligere 35 sager på Højesterets afgørelse. »Men det er kun toppen af isbjerget«, siger fuldmægtig cand.jur. Georg Ferdinansen fra Forbrugerklagenævnet til Ritzau: - For derudover kan flere kunder have en forventning om at få penge tilbage, hvis Fona ikke får medhold i de to sager. Sagerne blev oprindeligt rejst ved Østre Landsret af Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen, som mente, at "lej og køb-aftalerne" ikke kunne betegnes som lejeaftaler, men at der reelt var tale om køb på kredit.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce