30 ud af 40 topchefer fra det danske erhvervsliv er tilfredse med nyansattes kvalifikationer, viser en undersøgelse, som DR's pengemagasin har foretaget. Går imod kritik Tilfredsheden gælder både unge, der har korte og længerevarende uddannelser bag sig. Kun to topchefer i undersøgelsen er utilfredse med de unges kvalifikationer. Undersøgelsens resultater kan dermed ikke bekræfte den kritik af det danske uddannelsessystem, som de seneste har lydt fra regeringen, OECD og arbejdsgivernes organisationer. Verdens ældste studerende DR's undersøgelse offentliggøres samme dag som vismændenes halvårlige rapport. Vismændene er her kritiske over for studerendes fjumreår, som vurderes til at øge risikoen for, at de unge falder fra deres uddannelse Danske unge er i gennemsnit 23 år gamle, når de starter på en videregående uddannelse.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























