Mange danskere vil gerne være fri for at betale afdrag på deres ejerboliger. Siden 1. oktober, da afdragsfrie lån blev lovlige, har 40 procent af BRF Kredits nyudlån været som afdragsfrie lån. Selskabet har givet afdragsfrie lånetilbud for over fem milliarder kroner til private, hvoraf omkring halvdelen er udbetalt eller omfattet af en fastkursaftale. Økonom er overrasket De afdragsfrie låns andel af nyudlånet er kommet bag på cheføkonom i BRF Kredit, Jens Christian Nielsen. Og det er også kommet bag på ham, at andelen af afdragsfrie lån i både Vejle og Århus amter mindst er på niveau med hovedstadsregionen. »Når afdragsfrie lån er så udbredt i hovedstaden og Østjylland hænger det sandsynligvis sammen med, at det er de områder af Danmark, hvor boligpriserne er højest og sandsynligvis fortsat stiger mest. Så selv om indkomsterne er høje i netop disse områder, er boligpriserne endnu højere end gennemsnittet, så førstegangskøbere skal bruge en høj andel af deres indkomst til køb af bolig«, vurderer Jens Christian Nielsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























