Efter lang tids tilløb, er det nu lykkedes FLS Industries at sælge problembarnet FLS Aerospace. Firmaet, der leverer vedligeholdelse af fly, har gennem længere tid været til salg og været klemt af den stramme kontrol med udgifterne i rejsebranchen. Køberen er den schweiziske flyvedligeholdelsesvirksomhed SR Technics, hvis hovedaktionær er 3i og Star Capital. Salgsprisen er omregnet til danske kroner cirka 350 millioner kroner, skriver FLS Industries i en fondsbørsmeddelelse. Køber overtager forpligtelser Aftalen indebærer, at køber overtager selskabets pensionsforpligtelser, hvilket man er godt tilfredse med hos FLS. Aftalen er blandt andet betinget af myndighedernes godkendelse. Kursen på FLS Industries steg umiddeltbart næsten 7 procent efter meddelelsen, skriver Ritzau. Siden FLS Industries i 2002 gik i gang med at slanke virksomheden, er en lang række aktiviteter solgt fra. Blandt andet betydelige aktieposter i NKT og Secil, samt salg af Unicons amerikanske aktiviteter og selskabets aktiviteter uden for færdigbetonområdet. Desuden er virksomheder som Dansk Træemballage, J.A.Plastindustri, Handelmij Austria B.V., PM Energi, Pfister Waagen og Pedershaab solgt fra.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























