De ansatte i Carlsbergs bryggerier i Norge er ikke vilde med at have fået ny ejer. »Vi er imod salget«, siger koncerntillidsvalgt Stein Stugu i Orkla og fortsætter: »Vores opfattelse er, at Carlsbergs ledelse i meget mindre grad involverer de ansatte end Orkla, end det er sædvanen i Norge«. Kontaktede ledelsen via annonce Inden for de seneste par år har Carlsberg lukket bryggerier i Norge og Sverige. I Sverige gav det for nylig den usædvanlige reaktion, at medarbejderne valgte at indrykke en annonce i Børsen for at råbe den danske ledelse op. Medarbejderne mente, at ledelsen var lukket og traf de forkerte beslutninger. Ifølge norske Stein Stugu var planen at lukke flere bryggerier, end man endte med i Norge. Lukningen af Tou Bryggeriet blev ifølge Stein Stugu styret af Carlsberg Breweries. »Hvis den kultur bliver fremherskende, så kan det få store negative konsekvenser på sigt. Så vi frygter konsekvensen af salget«, siger han. Bange for lukninger Klubleder på Ringnes-bryggeriet Jostein Auklands erfaringer med Carlsberg er, at det er et lukket selskab. Han er også bange for lukninger. »Det er klart, at der kommer en masse spørgsmål i forbindelse med et salg. Og Carlsberg har ingen følelsesmæssig tilknytning til Norge«, siger han. »De rationaliseringer, der er gennemført i Norge, er gennemført ud fra de ønsker, som Ringnes-ledelsen har fremført. Vi har ikke sendt et diktat af sted fra København, det styres alene af vor norske ledelse«, siger Carlsbergs informationschef, Margrethe Skov.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen