Aktiemarkederne over hele Europa styrtdykker med fald på over tre procent i de store toneangivende indeks. Det danske KFX-indeks på Københavns Fondsbørs går heller ikke ram forbi. Aktierne var ved 13.30-tiden nede med 2,8 procent. Det er bombesprængningerne med over 170 døde i Madrid, der ryster aktiemarkedet og forstærker den nedadgående tendens, der i fredags blev udløst med dårlige jobtal i USA. Spinkelt opsving Aktieanalytiker i Danske Bank Kurt Kara siger, at jobtallene var mærkbart dårligere end aktiemarkedet forventede. Dermed nager tvivlen om, hvor holdbart det økonomiske opsving er. »Stemningen på aktiemarkedet var lige lovlig positiv, og derfor er det meget følsomt overfor negative nyheder. Oven i de dårlige jobtal kommer så ulyksaligvis bombesprængningerne i Madrid og minder aktiemarkedet om, at der stadig er en risiko for terror«, siger Kurt Kara. På børserne i Stockholm og Frankfurt er aktierne nede med 3,30 procent, mens børserne i London og Paris har tabt mellem to og 2,5 procent siden åbningen i morges.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Ud af 925.599 stemmer adskiller blot 43 nu de to kandidater
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.