Ledigheden stiger igen. 179.400 danskere stod opført i den officielle ledighedskø i april, hvilket er 400 flere end måneden før. Reelt steg ledigheden dog endnu mere, da antallet af personer i aktivering ligeledes voksede med 400 personer i april. Det er første gang, at Danmarks Statistik offentliggør ledighedstal, siden regeringen annoncerede forårspakken midt i marts. Og umiddelbart ser det altså ikke ud til, at forårspakken har haft nogen effekt på arbejdsløsheden. Til trods for de noget skuffende ledighedstal er chefanalytiker Steen Bocian fra Danske Bank dog forholdsvis optimistisk med hensyn til udviklingen på arbejdsmarkedet i de kommende måneder. »Vi tror på, at ledigheden vil falde med 10.000-12.000 personer frem mod udgangen af 2004, heraf vil cirka halvdelen dog være et resultat af øget aktivering«, siger Steen Bocian. Beskæftigelsesminister: Ingen grund til panik Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) hæfter sig ved, at ledigheden alt andet lige er lavere i dag end ved årets begyndelse. Ser man på det faktiske antal ledige, er der endnu mere grund til at glæde sig. Tallene viser nemlig, at der her og nu er 27.000 færre ledige end ved indgangen til 2004, påpeger ministeren. »Men pejlemærket er naturligvis fortsat den sæsonkorrigerede ledighed. Og det må ikke føre til panik, at den er steget lidt i april. Vi tror fortsat, at ledigheden vil falde væsentligt i år. Det vil forårspakken sørge for. Og det er de fleste banker, analyseinstitutter og økonomer enige med os i«, siger Claus Hjort Frederiksen. Han mener, at den beskedne stigning i ledigheden i april viser, at det var rigtig af regeringen at lancere forårspakken, som flere økonomer ellers har udtrykt betænkelighed ved, fordi de frygtede det kunne føre til en unødvendig overophedning af økonomien.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























