På trods af vigende omsætning på en række europæiske markeder og tab som følge af faldende valutakurser kom den nordjyske koncern Bang & Olufsen ud af regnskabsåret 2003/04 med et overskud af ordinær drift før skat på 341 millioner kroner. Det er en fremgang på 51 millioner kroner - svarende til 17 procent i forhold til det foregående år. Faldende omsætning Resultatet er skabt ved effektiviseringer og større bruttoavancer, idet omsætningen i forhold til året før faldt med 361 millioner kroner til 3,6 mia. kr. Faldende valutakurser må bære skylden for et fald i omsætningen på 100 millioner kroner, mens der var en tilbagegang på en række europæiske markeder. Omsætningen på hjemmemarkedet blev fastholdt. Koncern-ledelsen er tilfreds med resultat, og aktionærerne får syv kroner i udbytte pr. aktie. Næste år ventes en moderat vækst i omsætningen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























